ks
Soru Sahibi
2 Aralık 2021 15:16

TESTOSTERON REPLASMANI

Hocam iyi günler babam 74 yaşında;pankreas kuyruk kısmında 13 mm kisti var..takipte 4yıldır büyüme ve değişim olmuyor..Birde mr çekilirken sol sürrenal bezde kalınlaşma çıktı diye endokrinoloji ye sevk edildi orada geniş tahliller yapıldı..sürrenal bezin hormonları idrar ve kanda normal çıktı yalnız hipofiz bez mr da;Hipofiz gland yüksekligi santral bölümünde belirgin azalmıstır(3 mm). Suprasellar sisterna gland yönüne dogru deplasedir(parsiyel empty sella). Hipofiz anterior lobu parankim intensitesi ve boyutları normaldir. IVKM sonrasında homojen kontrast madde tutulumu izlenmektedir. Adenom ile uyumlu lezyon saptanmamıstır. Infundibulum ve nörohipofiz normaldir. Suprasellar sistern, optik kiazma, bilateral kavernöz sinüsler normaldir.Babamın testesteronu düşük çıktı;T.testosteron 0,1(1,75-7,8)FSH1,07(1,3-19)LH 0,35(1,25-8,6)serbest testosteron 0,6(5-30) hba1c 6,2(4,5-6)akş*** *** **) fosfor 4,6 ca 10 trigliserid 350 ldl 146 t.protein 6 (6,6-8) PSA 0,1(0-4)tahlil sonuçları hocam.Babamda yıllardır çocukluğundan beri ani idrara sıkışma var daha önce doktora gitmişti aşırı aktif mesane için ilaç vermiştiler pek faydasını görmemişti ultrasonda prostat 33cc ve mesaneye protrodedir yazıyor fakat hocam babam da idrarını yaparken zorlanma,yanma,sızı,çatallanma olmuyor rahat işiyor.Endokrinoloji doktoru sustanon iğne 21 günde bir vurulması için verdi.Bu sonuçlara göre 74 yaşındaki babamın bu yaştan sonra testestoron replasmanı kullanmasına gerek varmı,cinsellik dışında genel durumuna faydası olur mu?Şah damarında %60 darlık var kalp ve damar sağlığı için zararı olur mu?ayrıca testestoron takviyesi prostat kanseri dışında başka kanserlere sebep olabilir mi?Pankreas kisti de mevcut olmasından dolayı ayrıca bir sakıncası varmıdır?hocam...saygılar teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)

pankreas kanseri açısından bir risk oluşturmaz , psa değeri düşük bu açıdan bakılınca prostat kanseri açısından da pek bir sorun olmayacak tabi düzenli psa bakılması gerekir 6 ayda bir . Ayrıca bazı yayınlarda çok düşük testosteron düzeyi kalp damar hastalıkları riskini arttırır deniyor. ancak tam bir fikir birliği yok. araştırmalar deva ediyor. Benim önerim testosteron replasmanına gerek olmadığı

3 Aralık 2021 00:34