KG
Soru Sahibi
12 Eylül 2021 02:25

Smear testi

Hocam merhabalar. Size iki sorum olacaktı, 6 ay önce Ascus tanısı aldım şimdi tekrar smear testi yapılacak acaba ilerlemiş olabilir mi ihtimal nedir. Diğer sorum iki farklı merkezde hpv negatif ti hpv testinin güvenirliği nedir doğrumudur. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1. ASCUS'un kaybolması için sadece smear kontrolu ile en az 1 yıl beklenebilir. HPV negatif ise hemen daima kaybolur. 2. Kesindir. Mutlaka aşı olmanızı ve kondomsuz ilişkide bulunmamanızı öneririm. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (Serviks kanseri ve kanser öncesi lezyonların taranması. *** *** **) ulaşabilirsiniz.

12 Eylül 2021 09:56